KIRMIZI ETİN BESLENMEDEKİ ÖNEMİ

KIRMIZI ETİN BESLENMEDEKİ ÖNEMİ

Kırmızı et, en değerli hayvansal protein kaynağıdır. Kansızlığı önler, bedeni canlı ve güçlü kılar, zihinsel gelişmeyi sağlar. Sinir hücrelerinin büyümesi ve tamirinde etkin rol oynayarak, toplumda yaygın olarak görülen beslenme yetersizliklerini büyük ölçüde azaltır.

Saç tellerini ve tırnağı oluşturan keratini de yapısında bulundurduğu için, saç ve tırnağın sağlıklı büyümesine de katkı sağlar. Yeteri kadar kırmızı et tüketmeyen kişilerin saç ve tırnakları cansızlaşır, incelir ve cildi sağlıksız bir görünüm alır. Kırmızı et aynı zamanda, Demir, Tiamin, Çinko, Manganez, Riboflavin, Niasin, Biotin, B6, B12, Pantotenik asit, Folasin gibi B kompleks vitaminler açısından zengin bir gıdadır. Çinko açısından da en zengin kaynaklardan biri olan kırmızı et, vücudun ihtiyacının neredeyse yüzde ellisini karşılar. Özellikle çocukların mutlaka tüketmesi gerekmektedir. Bununla birlikte bebekler, gelişme çağındaki gençler ve doğurganlık çağındaki kadınlar için son derece önemlidir.

Etin besin değeri kadar önemli bir diğer hususta pişirme şeklidir. Yağda kızartma ya da kavurmadan ziyade etin haşlama, fırında ya da ateş ile mesafesi 15 cm.den az olmayacak şekilde ızgara pişirilmesi uygundur. Son olarak; nasıl ki ilaç ile zehir arasındaki tek fark doz ise sağlık açısından birçok faydasından bahsettiğimiz kırmızı etin de tüketiminde miktarlara dikkat etmemiz gerekmektedir.