KIRMIZI ET NASIL MARİNE EDİLİR?

KIRMIZI ET NASIL MARİNE EDİLİR?

Marinasyon, etin belirli bir süre boyunca tadını güzelleştirmek ve eti kıvamına getirmek amacıyla gerçekleştirilen daha çok asidik malzemelerle hazırlanan bir yöntem diyebiliriz. Sirke ya da limonun başrolde olduğu marinasyon sürecinde baharatlar ve bazı özel yağlar da devreye girebilir. Bir de her et marine edilmez, marine edebileceğiniz etler; Pançeta, bonfile, biftek, gerdan, mermer şeklinde alabileceğiniz steak etler. Bu etler marinasyonla birlikte çok daha lezzetli olacaktır.

Marine edeceğiniz eti bir buçuk parmak kalınlığında kesin, marine sosunuzun etin her yerine dağılabilmesi için gereklidir. Eti kalın keserseniz, etin dışı marine olurken içine ulaşmaz. Marine sosunuzu hazırlayın, neredeyse tüm marine sosları içinde asidik bir element bulundurur. Bu element ya sirke, ya limon ya da şaraptır. Ancak burada dikkat etmeniz gereken çok önemli bir nokta var. Marinasyon sosunuz için çok yüksek oranda asidik element kullanmamak. Etin yapısını bozmaya neden olabilirsiniz.
Eti marinasyon kabına yerleştirin, Hazırladığınız eti bir poşet ya da kaba alın. Üzerine de marinasyon sosunu dökün. Sosun etin her tarafına geldiğine emin olun.

Marinasyon sosundaki eti buzdolabına koyun, Kullandığınız marine sosuna bağlı olarak etin marinasyon süreci 2 saat ile 24 saat arasında olacaktır.

Marinasyondan çıkardığınız etinizi afiyetle pişiriniz.